szkola hutki
Strona głównaAktualnościPlikiGaleriaKontakt

Organizacja szkoły
Rada rodziców
Samorząd uczniowski
Pedagog szkolny
Brać szkolna
Osiągnięcia uczniów
Hala sportowa
Erasmus
Szkolne kółko caritas
Pracownicy szkoły
Zajęcia pozalekcyjne
Świetlica
Uroczystości


 


SAMORZĄDY MAJĄ GŁOS


GMINNE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
   
"Myśląc o przyszłości narodu trzeba się oprzeć o jego groby"...
Jerzy Waldorff
      W piękny słoneczny poranek w dniu 11 listopada w Kościele św. Walentego w Konopiskach , jak co roku, odbyła się Msza święta za Ojczyznę. W tym uroczystym dniu –Święta Niepodległości- tradycyjną homilię zastąpiło wystąpienie młodzieży z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Mikołaja Kopernika w Hutkach. Uczniowie pod opieką  Agnieszki Jakubowskiej i Dariusza Hermana przygotowali montaż słowno - muzyczny pt. ,, A to Polska właśnie”.
      Młodzież, podczas swego wystąpienia, przypomniała wszystkim, licznie zgromadzonym w kościele mieszkańcom naszej gminy , że  historia Polski licząca ponad tysiąc lat była burzliwa i okupiona życiem i poświęceniem najlepszych synów naszego narodu.Zanim nadszedł upragniony dla Polaków dzień niepodległości - 11 listopada 1918r. - nasz kraj znajdował się 123 lata pod zaborami. Ponad 200 lat temu, po latach świetności i potęgi, Polska utraciła suwerenność. Nasza Ojczyzna znalazła się pod zaborami. Polskę wykreślono z mapy Europy, lecz nie wymazano jej z serc Polaków. Tragedia rozbiorów i utrata niepodległości nie załamały narodu polskiego. Jego wola przetrwania i uparte dążenie do odzyskania wolności stały się podstawą do odrodzenia wolnej Ojczyzny. Zaborcy próbowali narzucić Polakom swoją kulturę, język i obyczaje. Społeczeństwo polskie podjęło walkę z wrogiem, próbując ratować Ojczyznę. Nasi przodkowie wszelkimi możliwymi sposobami walczyli o zachowanie polskości. Walczyli w kraju i na emigracji. Przypominali całemu światu, że „Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy ”.
    Podniosłe i wzruszające słowa polskich poetów, pięknie wyrecytowane przez młodych ludzi, wywarły ogromne wrażenie na uczestnikach uroczystości i pozwoliły na prawdziwie głębokie przeżywanie Święta Niepodległości oraz refleksję nad naszą współczesną sytuacją społeczno-polityczną. Jednak szczególną rolę odegrały wykonane pieśni patriotyczne tj.,, Wojenko, wojenko”- Anna Ziaja, ,,Rozkwitały pąki białych róż”-Magdalena Jędrzejczyk, ,,Nim wstanie dzień”- Zuzanna Marchwińska, czy ,,Jak długo na Wawelu…”- Angelika Nalewajka, nie mogło również zabraknąć ,,Roty”, która wykonana została przez wszystkich uczestników. Utwory te trafiły do serc ludzi i spowodowały, że można było odczuć niepowtarzalną atmosferę i wzruszenie wśród zgromadzonych.
   W czasie tego występu pojawiły się także elementy symboliczne, których wykonawcami byli uczniowie ZSP Hutki, jednym z nich było tworzenie ,,na żywo” pięknego biało-czerwonego bukietu z róż , co można było odczytać jako przyszłe zaangażowanie młodego pokolenia w budowę  Polski. Uczniowie wpięli również uczestnikom obchodów, przygotowane przez siebie, kokardy w barwach narodowych oraz rozdali upamiętniające święto pamiątkowe kartki ze słowami Jana Pawła II. Bardzo ważny okazał się także udział  młodzieży w oprawie liturgicznej tego uroczystego nabożeństwa, za co serdeczne podziękowania należą się księdzu Jerzemu Mielczarkowi – proboszczowi Parafii Najświętszego Serca  Pana Jezusa w Rększowicach , który również przewodniczył liturgii.
     Wszyscy zebrani po zakończonym nabożeństwie udali się na Golgotę Konopisk, pod pomnik poświęcony mieszkańcom gminy poległym w wojnie polsko-bolszewickiej oraz w czasie II wojny światowej. W tym miejscu , tradycyjnie już, odbył się apel poległych prowadzony przez Stanisława Michalczyka - dyrektora Zespołu Szkół w Konopiskach.
    Obchody Święta Niepodległości ukazały bardzo pozytywne cechy młodego pokolenia Polaków, które z powagą i zaangażowaniem przyczyniło się do uczczenia naszej Ojczyzny, dlatego należy mieć nadzieję , że :
,, Zapamiętają, za jaką cenę zdobyto szczęśliwość
I dzieciom swoim opowiedzą, by również pamiętały.
Będą nieśli marzenia przez lata, po kraju
I w rzeczywistość  będą wcielać!”

Skąd się bierze chleb?
Wizyta w piekarni „Miczed” w Konopiskach
W czasie wycieczki dzieci przedszkolne i uczniowie I i III klasy szkoły podstawowej  poznały kolejne etapy produkcji chleba oraz produkty potrzebne do jego wyrobu. Dzieci zobaczyły urządzenia do mieszania ciasta chlebowego oraz specjalne foremki i koszyczki do pieczenia chleba.
Dzieci zobaczyły wielki piec, w którym piecze się chleb (jednorazowo można w nim upiecz 230 bochenków chleba), przyjrzały się również narzędziom, które w piekarni spełniają bardzo ważną rolę – piekarskiej łopacie do wyciągania gorących bochenków z pieca i maszynie do robienia bułeczek.
Składamy serdeczne podziękowania Pani Mirosławie Foks za życzliwe przyjęcie oraz za przekazanie informacji o tajnikach piekarskiego rzemiosła.

Pamiętajmy o Zmarłych
Dla tych, którzy odeszli w nieznany świat,
płomień na wietrze kołysze wiatr.
Dla nich tyle kwiatów pod cmentarnym murem i niebo jesienne u góry.
Dla nich harcerskie warty i chorągiewek gromada,
i dla nich ten dzień – pierwszy dzień listopada.
Danuta Gellnerowa

4 listopada dzieci z przedszkola i uczniowie klasy I i III szkoły podstawowej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Hutkach wybrali się z nauczycielami p. Barbarą Cierniak, p. Krystyną Badorą i Marią Wołczyk na cmentarz w Konopiskach, aby zapalić znicze na grobie nieznanego żołnierza. Następnie udaliśmy się na skwer im. Wojciecha Korwin-Szymanowskiego i zapaliliśmy znicze pod tablicą pamiątkową upamiętniającą bohatera o wolność ojczyzny. Niech te gesty świadczą o tym jakim szacunkiem darzymy tych, którzy oddali życie w obronie naszej ojczyzny.

II klasa gimnazjum u Konfederata barskiego w Olsztynie
W październiku klasa II Gimnazjum wraz z wychowawczynią Małgorzatą Świeżą pojechała do Olsztyna koło Częstochowy na wycieczkę. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od wizyty w kościele św. Jana Chrzciciela. Kościół oczarował nas  pięknym ołtarzem w stylu barokowym z połowy XVIII wieku. Największa atrakcja czekała na nas w podziemiach kościoła, gdzie zobaczyliśmy zmumifikowane ciało Konfederata barskiego o nieznanej tożsamości.
Dalej udaliśmy się w stronę cmentarza, który jest miejscem pamięci ofiar  pomordowanych przez hitlerowców w latach 1940- 1945. Znajduje się tam pomnik ku ich czci. Na cmentarzu jest 18 symbolicznych grobów i płaskorzeźba przedstawiająca scenę rozstrzelania. W górnej części cmentarza drugi pomnik z napisem: "Naród nigdy o nich nie zapomni".
Kolejnym punktem naszej wycieczki był zamek w Olsztynie, który jest atrakcja turystyczną  Szlaku Orlich Gniazd.  Po obejrzeniu zamku odpoczęliśmy, bawiąc się kalambury.
Po tym pełnym wrażeń dniu udaliśmy się na pizzę i lody.
Uważamy, że wycieczka była bardzo udana. Zobaczyliśmy wiele interesujących miejsc mimo, że każdy z nas był już w Olsztynie. Panowała miła atmosfera. Zrobiliśmy sporo pamiątkowych zdjęć. Myślę, że jeszcze kiedyś tam wrócimy.Z wizytą w dawnej stolicy Polski – Wycieczka do Krakowa!
  W październikowy poranek uczniowie klas gimnazjalnych wybrali się na 1 – dniową wycieczkę do Krakowa...
Mimo wczesnej godziny humory dopisywały i każdy z uczestników miał nadzieję na spędzenie najbliższych godzin w miłym towarzystwie i na moc wrażeń...
Droga przebiegła spokojnie i całkiem szybko, ale już po wjeździe do stolicy Małopolski czekały na nas „ atrakcje” – w postaci korków na drodze. Szczęśliwie udało nam się rozpocząć program zwiedzania tak, jak to było zaplanowane.
Punkt pierwszy wycieczki przewidywał wizytę w Konsulacie USA przy ulicy Stolarskiej.
Sympatyczna przedstawicielka Amerykańskiego Centrum Informacji spotkała się z nami na zajęciach warsztatowych. Był czas na poznanie historii USA i miejsc, które warto zobaczyć w tym kraju. Nadarzyła się również okazja na sprawdzenie znajomości języka angielskiego i na zabawowe quizy... A to był dopiero początek.
Po godzinie 11 spotkaliśmy się z panią Magdą – rodowitą mieszkanką Krakowa i naszą przewodniczką. Wyruszyliśmy Drogą Królewską w stronę Wawelu. Wędrowaliśmy uliczkami, podziwiając ślady przeszłości, miejsca związane z wybitnymi postaciami z dziejów Polski oraz wspaniałą architekturę...Po drodze – dom Wincentego Kadłubka, Kościół św. Andrzeja czy Apostołów – św. Piotra i Pawła...Dotarliśmy na Wzgórze Wawelskie i podziwialiśmy renesansową architekturę zamku królewskiego, wspaniałe komnaty, przepiękne arrasy, Salę Poselską i Senatorską, dzieła sztuki wykonane przez mistrzów, dziedziniec i krużganki...
Odwiedziliśmy również Katedrę Wawelską, oddając cześć dawnym władcom Polski, ale i postaciom z naszej nowszej historii – np. Józefowi Piłsudskiemu i podziwiając kunszt artystów i piękno sarkofagów.
Interesującym, nowym obiektem w Krakowie jest multimedialna Trasa podziemna pod Krakowskim Rynkiem – to był kolejny punkt naszej wycieczki. Mieliśmy okazję zobaczyć, jak wyglądało średniowieczne miasto i poczuć atmosferę tamtych czasów dzięki nowoczesnym technikom, które zostały zastosowane przy prezentacji udostępnionych zbiorów. To miejsce warto zobaczyć!
To nie koniec naszego spotkania z Krakowem. Po krótkim odpoczynku i zaspokojeniu naszego głodu udaliśmy się na Rynek i do Kościoła Mariackiego, aby podziwiać wspaniałe dzieło Wita Stwosza. Wcześniej z przyjemnością wysłuchaliśmy hejnału z wieży...
No cóż, jesienne dni są coraz krótsze... Pomału na zabytkowych uliczkach miasta zapalały się latarnie. Światło z nich płynące i ciekawie podświetlone kamienice czy fontanny dodawały uroku naszemu popołudniowemu spacerowi. Jeszcze wizyta w Collegium Maius – najstarszej części obecnego Uniwersytetu Jagiellońskiego, spacer po Ogrodach Profesorskich, znane krakowskie teatry – Teatr Stary i Teatr im. Słowackiego, Brama Floriańska, mury obronne miasta i Barbakan, dom Jana Matejki i  Plac jego imienia...
To był ostatni punkt naszego bogatego programu...Od pani przewodnik mogliśmy się dowiedzieć wielu interesujących wiadomości i ciekawostek na temat naszej dawnej stolicy. Poznaliśmy miejsca związane z życiem i pracą wybitnych przedstawicieli naszej historii, kultury, sztuki, usłyszeliśmy fragmenty legend krakowskich czy anegdot związanych z naszymi przodkami...
Dzień w Krakowie dobiegał końca...Mieliśmy szczęście, bo dopisała nam pogoda i „Złota Polska Jesień” cieszyła nasze oczy. Krakowski spacer był pełen niesamowitych wrażeń..
Wieczorową porą wróciliśmy szczęśliwie do domów...
                                             Anna Pietras

ŚWIĘTO DRZEWA
21 października 2014r uczniowie klas I i III szkoły podstawowej wraz ze swoimi wychowawczyniami:Krystyną Badorą i Marią Wołczyk wzięli udział w warsztatach "Święto drzewa", które odbyły się w Ośrodku Edukacji ZPKWŚ w Kalinie. Uczniowie pod kierunkiem Pana Lucjana Imiołczyka poznali wybrane gatunki drzew wraz z pomnikami przyrody występującymi na terenie Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego.Dzieci dowiedziały  się jak dawniej wytwarzano węgiel drzewny, smołę, jak pozyskiwano żywicę. Zobaczyły zwierzęta, które zamieszkują lasy Parku Krajobrazowego ,,Lasy nad Górną Liswartą". Po intensywnych zajęciach dzieci samodzielnie upiekły kiełbaski  na ognisku, po czym  pojechały w teren poznać pomniki przyrody i ich legendy -głaz narzutowy "Kamień diabelski"  oraz drzewo "Klon".
W opinii uczniów i nauczycieli  wyjazd należał do bardzo udanych.

KONKURS RECYTATORSKI
15 października 2014 r. w naszej szkole uczniowie III klasy zorganizowali klasowy Konkurs Recytatorski pod hasłem „Twórczość Juliana Tuwima i Jana Brzechwy słowem malowana”.
Celem konkursu było:
- promowanie polskiej poezji dziecięcej wśród uczniów
- uwrażliwienie na piękno poezji
- nabywanie doświadczenia w wystąpieniach publicznych
Na ocenę jury miały wpływ następujące czynniki:
- dobór repertuaru,
-znajomość tekstu,
- interpretacja utworu,
- kultura słowa, dykcja,
- ogólny wyraz artystyczny.
Miłym akcentem naszego spotkania była recytacja poza konkursem wiersza „Dwa Michały” przez trzyletnią Olę Przybyłowicz z przedszkola.
Konkurs cieszył się ogromną popularnością wśród uczniów. Publiczność oklaskiwała gromkimi brawami wszystkich uczestników.
Jury w składzie: p. Iwona Maj, p. Barbara Czaja i p. Maria Wołczyk wyłoniło następujących zwycięzców:
I miejsce – Wiktoria Gizler (wiersz Jana Brzechwy „Samochwała”)
II miejsce – Amelia Piwek (wiersz Juliana Tuwima „Gabryś”)
III miejsce – Kacper Trela (wiersz Juliana Tuwima „Okulary”)
Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów!

PASOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW
Zgodnie z tradycją szkoły 14 października to , oprócz obchodów Dnia Edukacji,to pasowanie uczniów I klas szkoły podstawowej i gimnazjum. W tym roku przygotowany przez Panie Krystynę Badorę i Annę Pietras- wychowawczynie klas pierwszych. Kandydaci na uczniów musieli wykazać się  swoimi umiejętnościami z zakresu śpiewu, recytacji, logicznego myślenia i sprawności fizycznej. Zgodę na złożenie ślubowania wyrazili Król i Królowa z Królestwa Szkołolandia oraz Samorząd Uczniowski.
W tym Dniu nie zabrakło życzeń dla wszystkich pracowników szkoły. Dyrektor Tamara Gwóźdź wręczyła nagrody dla najbardziej zasłużonych pracowników. Uroczystość szkolną swoją obecnością uświetnili byli pracownicy tej szkoły, Magdalena Jarosz-Wawrzyńczak- zastępca Wójta Gminy Konopiska, Halina Ernt - Sołtys Sołectwa Hutki, ks.Jerzy Mielczarek- Proboszcz Parafii w Rększowicach, Zofia Krzyżanowska- przewodnicząca KGW w Hutkach oraz przedstawiciele rodziców.Samorządy mają głos!
W dniu 30 września 2014 roku w Zespole Szkolno-Przedszkolnych im. Mikołaja Kopernika w Hutkach odbyły się wybory do samorządu uczniowskiego. W tym roku również wybory odbywały się  pod patronatem akcji Samorządy Mają Głos! Nasza szkoła już drugi rok współpracuje z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Koordynatorem już drugi rok była Agnieszka Jakubowska. Osób uprawnionych do głosowania było 64.


    Ważne informacje
Schemat postępowania w przypadku potwierdzonego wyniku dodatniego wśród uczniów lub pracowników placówek
oświatowych- dla dyrektorów szkół/ przedszkoli
znajduje się w zakładce ORGANIZACJA SZKOŁY

Tygodniowy plan lekcji znajduje się w zakładce PLIKI DO POBRANIA

W roku szkolnym 2023/2024 uczniowie klas I-VIII rozpoczynają zajęcia lekcyjne o 8.15

Wypełniając obowiązek przekazania gminom i dyrektorom szkół podstawowych informacji
o szkołach ponadpodstawowych na terenie województwa, wynikający z § 11 pkt. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 sierpnia 2019 r. w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do publicznych przedszkoli, szkół, placówek i centrów (Dz. U. poz. 1737), informuję, że wykaz szkół ponadpodstawowych dostępnych dla absolwentów szkół podstawowych w rekrutacji na rok szkolny 2022/2023, został zamieszczony na stronie internetowej Kuratorium Oświaty w Katowicach www.kuratorium.katowice.pl w zakładce Rodzice i uczniowie/Rekrutacja oraz w Biuletynie Informacji Publicznej Kuratorium w zakładce Ogłoszenia/Ogłoszenia inne.


Dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno- wychow.
w roku szkolnym 2023/2024 -2,3 listopada 2023, 29,30 kwietnia 2024r., 2,3 maja 2024r., 31 maja 2024r.,17 czerwca 2024r.
Informacja o dobrowolnym ubezpieczeniu dziecka znajduje
się w pliku AKTUALNOŚCI

Informujemy, że sprawozdania finansowe za rok 2018
znajdują się na stronie

bip.konopiska

w zakładce Inne > Jednostki organizacyjne >
Zespół Szkolno-Przedszkolny
im. Mikołaja Kopernika w Hutkach

Wybieram zawód dla siebie

Informator o szkolnictwie branżowym na terenie
Częstochowy i powiatów: częstochowskiego, kłobuckiego, lublinieckiego, myszkowskiego znajduje się na:
https://womczest.edu.pl/
wybieram-zawod/index.html
.
Ponadto informacje z wyborem zawodu można znaleźć na
stronie:
https:doradztwo.ore.edu.pl

KLAUZULA RODO

Klauzula informacyjna_rodo


Stawka żywieniowa w roku szkolnym 2023/2024

Przedszkole:
Śniadanie - 2,50 zł
Obiad-4,20 zł
Podwieczorek-2,00zł

Szkoła Podstawowa:
Obiad-4,50zł

Nr konta do wpłat za żywienie:
ZSP HUTKI BUDZET
96 8273 0006 2000 0000 0172 4669deklaracja-dostepnosci-1


Standardy Ochrony Małoletnich obowiązujące w przedszkolu i szkole podstawowej znajdują się w zakładce PLIKI DO POBRANIA

 

    Dzwonki szkolne
1. 8.15-9.00
2. 9.10-9.55
3. 10.05-10.50
4. 11.00-11.45 (obiad klasy I-III)
5. 12.00-12.45 (obiad klasy IV-VIII)
6. 13.00-13.45
7. 13.55-14.40
8. 14.50-15.35
 

    Kalendarz

 

 
 Zespół Szkolno-Przedszkoly im. Mikołaja Kopernika w HutkachRealizacja: Shile Design Studio