szkola hutki
Strona głównaAktualnościPlikiGaleriaKontakt

Organizacja szkoły
Rada rodziców
Samorząd uczniowski
Pedagog szkolny
Brać szkolna
Osiągnięcia uczniów
Hala sportowa
Szkolne kółko caritas
Pracownicy szkoły
Zajęcia pozalekcyjne
Świetlica
Uroczystości

 


Rocznica Zbrodni Katyńskiej....
W ramach uroczystości szkolnych o charakterze historycznym uczniowie naszej szkoły spotkali się na apelu poświęconym kolejnej rocznicy Zbrodni Katyńskiej dokonanej w czasie II wojny światowej.
Wiosna 1940  roku - zdrada, niewola, mord - Katyń.
Gdy wrzesień zstąpił na ziemi i wrzosy na łące zakwitły,
to zamiast cieszyć się życiem żołnierze poszli do bitwy..
Pojmano ich zdradziecko i wzięto do niewoli
Lecz nikt się nie domyślił  i  nikt ich nie wyzwolił...
   Nadal są znaki zapytania dotyczące tamtych tragicznych wydarzeń. Wszystko zaczęło się 17 września 1939 r. W następstwie akcji radzieckiej do niewoli dostało się około ćwierć miliona żołnierzy Wojska Polskiego. Jesienią tego roku został wydzielony specjalny kontyngent, do którego trafili oficerowie, literaci, inżynierowie, prawnicy, pocztowcy...
Umieszczeni zostali w obozach.   5 marca 1940r. w Moskwie zapadła decyzja o rozstrzelaniu więźniów: Kozielska, Ostaszkowa, Starobielska, a także  innych Polaków osadzonych w więzieniach na terenie Rosji
                                     Tej nocy zgładzono prawdę
                                     w katyńskim lesie...
                                    Zdradzieckim strzałem w czaszkę
                                    Pokwitowano Wrzesień...

                                    Związano do tyłu ręce ,
                                    By w obecności kata
                                   Nie mogły wznieść się błagalnie
                                   Do Boga i  do świata.

                                  Zakneblowano usta !
                                 By w tej katyńskiej nocy
                                 Nie mogły wołać o litość
                                Ni wezwać znikąd pomocy!
    W świadomości i sercach Polaków  pamięć o ofiarach tej okrutnej zbrodni jest żywa. 14 listopada 2007 r. polski Sejm ustanowił  dzień 13 kwietnia -  Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Dzień ten obchodzony jest w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 r. informacji o odkryciu w Rosji masowych  grobów oficerów Wojska Polskiego.
Nie ma świadków?
A niebo przenikliwe i groźne?
Drzewa długo szumiały,
By wykrzyczeć tę zbrodnię
Słońce raną zachodzi
Ku pamięci POTOMNYCH...
   10 kwietnia 2010 r. w tamtych stronach wydarzyła sie współczesna tragedia, gdyż w okolicach Smoleńska miała miejsce katastrofa lotnicza polskiego samolotu, w której zginęło 96 osób, a wśród  nich - Prezydent Polski. Lecieli na uroczystości związane z kolejną rocznicą
    Uczniowie przygotowali montaż słowno – muzyczny upamiętniający tamte tragiczne wydarzenia. Słowa faktów historycznych, refleksji i wierszy przeplatały sie z muzyką i nastrojowymi pieśniami.

A. Pietras, ZSP im. M. Kopernika w Hutkach

II Edycja Ogólnopolskiego Konkursu "Do Hymnu"
Właśnie rozpoczęły się przesłuchania w konkursie Do hymnu. Jurorzy wyruszyli do szkół, by wysłuchać Mazurka Dąbrowskiego i dwóch innych pieśni hymnicznych. Do końca maja przesłuchają w sumie 300 szkół, w których zaśpiewa kilkadziesiąt tysięcy dzieci!

A wśród nich nasza szkoła. 2 kwietnia 2019r. odwiedzi nas niezależne Jury z Narodowego Centrum Kultury i o godz. 10.00 odbędą się przesłuchania. Śpiewamy HYMN POLSKI, ROTĘ i ODĘ DO MłODOŚCI

TRZYMAJCIE KCIUKI

Przekazujemy Państwu link do krótkiego zwiastuna, przygotowany do tego  wyjątkowego  wydarzenia:
https://www.youtube.com/watch?v=AHng3IYmFTs

WITAMY WIOSNĘ
W Zespole Szkolno-Przedszkolnym 21 marca zgodnie z tradycją przywitaliśmy wiosnę żegnając równocześnie zimę.
Na piękne przedstawienie zaprosiły nas dzieci przedszkolne,które pod kierunkiem Pani Żanety Drożdżyńskiej wykonały kukłę MARZANNY.


POWIATOWY KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO
15 marca 2019 roku w ZSP im. M. Kopernika w Hutkach już po raz ósmy miał miejsce Powiatowy Konkurs Języka Angielskiego, który również i w tym roku  został objęty honorowym patronatem Dyrektora Delegatury Kuratorium Oświaty w Katowicach. Cieszymy się, że mogliśmy już po raz kolejny liczyć na szkołę językową Empik School Częstochowa, która została partnerem naszego konkursu i głównym fundatorem nagród. W tym roku w konkursie wzięli udział uczniowie trzecich klas gimnazjalnych oraz po raz pierwszy również uczniowie siódmych  i ósmych klas szkół podstawowych z powiatów częstochowskiego i lublinieckiego. Konkurs spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem; do naszej szkoły przybyło aż 42 uczniów z 17 szkół, co nas bardzo cieszy. Dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz nauczycielom, którzy przyjechali do nas wraz ze swoimi uczniami.
Przez 60 minut uczestnicy konkursu pisali test, który sprawdzał ich umiejętności językowe w zakresie rozumienia tekstu słuchanego, czytanego oraz umiejętności posługiwania się słownictwem i środkami językowymi. Oto laureaci konkursu:
I miejsce – Małgorzata Leonarcik z SP im. H. Sienkiewicza w Konopiskach;
II miejsce – Paweł Zając z SP im. J. Lompy w Starczy;
III miejsce – Maciej Stępień z SP nr 1 im. M Konopnickiej w Blachowni.
Gratulacje dla wszystkich laureatów! Dla zwycięzcy konkursu Empik School Częstochowa ufundował roczny kurs językowy (120 godzin). Zdobywcy drugiego i trzeciego miejsca otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez Empik School Częstochowa oraz organizatora konkursu – ZSP im. M. Kopernika w Hutkach. Wszyscy uczestnicy Konkursu otrzymali dyplomy oraz drobny upominek od naszej szkoły.
Serdecznie dziękujemy pani dyrektor Beacie Kaczyńskiej oraz Empik School Częstochowa za wsparcie, życzliwość i otwartość na współpracę!


Dzień Kobiet w przedszkolu
Z okazji Dnia Kobiet, przedszkolaki uczestniczyły w zajęciach poświęconych tematyce Kobiet. Wykonały piękne plakaty ze zdjęciami kobiet, wyciętymi z gazet oraz zrobiły piękne serduszka, które ozdabiają nasze przedszkolne drzewko. Po zajęciach dzieci otrzymały prezenty z okazji Dnia Kobiet


Spotkanie z druhami OSP KSRG Rększowice
Dnia 6 marca w Naszym Przedszkolu odwiedzili nas Strażacy z OSP KSRG Rększowice. Strażacy przeprowadzili pogadankę z dziećmi na temat pracy strażaka oraz pokazali jak udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej. Dzieci utrwaliły sobie numery alarmowe, na które należy zadzwonić, aby wezwać pomoc oraz jakie informacje należy podać podczas rozmowy z dyspozytorem. Przedszkolaki poznały technikę prowadzenia RKO oraz ćwiczyły pozycję bezpieczną osoby nieprzytomnej. Strażacy zademonstrowali jak odbywa się zabezpieczenie poszkodowanego na desce ortopedycznej. Dzieci były zachwycone tym, co przygotowali dla nich Strażacy. Chętnie uczestniczyły w zorganizowanych warsztatach. Strażakom bardzo dziękujemy za świetnie przygotowane warsztaty dla dzieci oraz za to, że w każdej sytuacji możemy na Nich liczyć.


1 marca – Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych...
    Żołnierze niezłomni - żołnierze wyklęci, obrońcy Rzeczypospolitej, skazani na hańbę, a później - na zapomnienie. Mordowani zdradziecko, zakopywani w bezimiennych mogiłach. Tak wielu spośród nas nic nie wie o ich historii...
   Gdy zakończyła się II wojna światowa, Polska nie odzyskała pełnej niepodległości. W kraju rządzili nowi okupanci radzieccy poprzez „przywiezione” z Moskwy władze, posłuszne Stalinowi. Polscy patrioci, byli partyzanci Armii Krajowej, ludzie sprzeciwiający się komunistom byli wtrącani do więzień i wywożeni do sowieckich łagrów, często też - potajemnie mordowani .Dla wielu Polaków jedynym wyjściem była ucieczka do lasu i podjęcie na nowo walki partyzanckiej .To byli właśnie żołnierze niezłomni, których dzisiaj wspominamy.

    W naszej szkole, z okazji tego święta, spotkaliśmy się na apelu, który został przygotowany przez uczniów kl. V. W prostych, ale jakże wymownych słowach,  przypomnieli oni tamtych , do niedawna – zapomnianych, bohaterów. Całość przeplatana była piosenkami o Żołnierzach Wyklętych.

Gdzie są chłopcy wysocy jak sosny?
Gdzie są chłopcy o sercach ze stali?
Pójść musieli w cień piwnicy mrocznej.
Pamiętamy.  Iść się nie bali!

Gdzie dziewczęta o włosach jak zboże?
Gdzie  dziewczęta z naręczami kwiatów?
One do nich by poszły, mój Boże
W mrok piwnicy, wedle woli katów...

Gdzie te matki o spłakanych oczach?
Gdzie są one? Czy wiedzą, gdzie dzieci?

    To spotkanie było kolejną lekcją historii i patriotyzmu. Powinniśmy znać nasze dzieje. Przez wieki przeplatały się dobre i złe chwile, ale Polacy – nasi przodkowie – zawsze pamiętali o swoim pochodzeniu i nigdy się nie poddawali.

Polska- to taka kraina,
która się w sercu zaczyna.
Potem jest w myślach blisko,
w pięknej ziemi nad Wisłą.
Jej ścieżkami chodzimy,
budujemy, bronimy.
Polska- Ojczyzna...
Kraina, która się w sercu zaczyna.

A.Pietras

WIZYTA "PRZEDSZKOLAKÓW" W BIBLIOTECE
W ramach zajęć edukacyjnych związanych z czytaniem bajek, dzieci z naszego przedszkola odwiedziły Gminną Publiczną Bibliotekę w Hutkach. Pani Zdzisława Szydłowska oprowadziła dzieci po bibliotece, opowiedziała wiele ciekawych rzeczy dotyczących czytania książek oraz bajek. Dzieci z chęcią oglądały książeczki oraz poznały zasady zachowania się w bibliotece.


BAL KARNAWAŁOWY
Dnia 27 lutego 2019r. w naszej szkole odbył się długo wyczekiwany przez dzieci i uczniów bal karnawałowy. Prowadzony był przez Dj-a Pana Łukasza Kościelniaka, który umilił czas muzyką oraz zabawami integracyjnymi. Wszyscy uczestnicy balu byli przebrani w przepiękne stroje karnawałowe. Dzieci spędziły aktywnie czas podczas wielu zabaw oraz tańców.


II Edycja Ogólnopolskiego Konkursu "Do Hymnu"
Miło nam poinformować, że znaleźliśmy się w gronie 300 szkół z całej Polski zakwalifikowanych do II Edycji Ogólnopolskiego Konkursu  dla Szkół Podstawowych "Do Hymnu". Celem konkursu jest kształtowanie wspólnoty w kontekście historycznym, doskonalenie umiejętności poprawnego śpiewania polskiego Hymnu Narodowego oraz rodzimych pieśni hymnicznych, edukacja muzyczna poprzez zwiększenie zainteresowania śpiewem i rozwój umiejętności muzycznych, rozwój kompetencji społecznych poprzez wdrażanie do współpracy w grupie, zrzeszanie społeczności szkolnej i integrowanie środowiska wewnątrzszkolnego.
Przed nami Etap przesłuchań
W przesłuchaniach konkursowych co najmniej połowa uczniów szkoły ma zaśpiewać a cappella 3 utwory – hymn państwowy i dwa wybrane spośród ośmiu regulaminowych utworów hymnicznych. W tym roku, w związku z przypadającą 15. rocznicą wejścia Polski do Unii Europejskiej, na liście utworów znalazła się „Oda do radości” Ludwiga van Beethovena z tekstem w przekładzie Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.
Termin przesłuchań konkursowych: 1 kwietnia – 31 maja 2019 r.
Ogłoszenie wyników Konkursu: do 11 czerwca 2019 r.

Trzymajcie za nas kciuki!    Ważne informacje
Przerwa świąteczna trwa
od 18 kwietnia do 23 kwietnia2019r.(zgodnie z kalendarzem roku szkolnego)

Wybieram zawód dla siebie

Informator o szkolnictwie branżowym na terenie Częstochowy i powiatów: częstochowskiego, kłobuckiego, lublinieckiego, myszkowskiego(rok szkolny 2019/2020)znajduje się na:
https://womczest.edu.pl/wybieram-zawod/. Ponadto informacje z wyborem zawodu można znaleźć na stronie:
https:doradztwo.ore.edu.pl

Informacje dotyczące rekrutacji do przedszkola i I kl sp -rok szkol.209/2020 znajdują się w zakładce ORGANIZACJA SZKOŁY

List Ministra Edukacji

Dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno- wychow. w roku szkolnym 2018/2019
2.11.2018;2.01.2019; 10-12.04.2019;
2.05.2019r, 17.06.2019r.
 

    Dzwonki szkolne
8.15 – 9.00
9.10 – 9.55
10.05 – 10.50
11.00 – 11.45
11.55 – 12.40 (obiad)
12.55 – 13.40
13.50 – 14.35
14.45 – 15.30
 

    Kalendarz

 

 
 Zespół Szkolno-Przedszkoly im. Mikołaja Kopernika w HutkachRealizacja: Shile Design Studio