szkola hutki
Strona głównaAktualnościPlikiGaleriaKontakt

Organizacja szkoły
Rada rodziców
Samorząd uczniowski
Pedagog szkolny
Brać szkolna
Osiągnięcia uczniów
V4 Gen Mini-Grant
Erasmus
Szkolne kółko caritas
Pracownicy szkoły
Zajęcia pozalekcyjne
Fundusze Europejskie
Uroczystości









































 


Uczymy się pomocy przedmedycznej
Dziś w naszym Zespole  ważne wydarzenie, odwiedzili nas druhowie OSP Hutki, którzy przeprowadzili akcję szkoleniową pomocy przedmedycznej, dzieci przedszkolne i uczniowie ćwiczyli resuscytację krążeniowo - oddechową. Dzieci zrozumiały, że,, ratowanie życia to podstawa edukacji.Dziękujemy za wspaniały, profesjonalny pokaz


TO WARTO ZOBACZYĆ! Wycieczka do Częstochowy.
W dniu 28 stycznia uczniowie kl. V – VI , wraz z wychowawcami, wybrali się na wycieczkę do Częstochowy. W programie przewidziano wizytę w Muzeum, w celu obejrzenia Wystawy szopek krakowskich i lekcję muzealną oraz zwiedzanie Jasnej Góry z przewodnikiem.
W godzinach porannych wyruszyliśmy spod szkoły i dotarliśmy na Plac Biegańskiego w Częstochowie, aby odwiedzić muzeum, znajdujące się w dawnym ratuszu miejskim.Szopki krakowskie to bogato zdobione, wielowieżowe sceny o architekturze nawiązującej do zabytków Krakowa, przedstawiające misterium Bożego Narodzenia. Krakowskie szopkarstwo znajduje się na Liście reprezentatywnej niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO oraz Krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Z tego powodu i ze względu na oryginalność warto było wybrać się, aby zobaczyć z bliska te wspaniałe dzieła sztuki, wykonywane od tylu lat i prezentowane w Krakowie co roku w ramach konkursu szopek, a potem -  w Muzeum Krakowskim.Zwyczaj inscenizowania figuralnych przedstawień ukazujących wydarzenia związane z narodzeniem Chrystusa wywodzi się z kultu żłóbka betlejemskiego, który sięga wczesnego średniowiecza. Upowszechnienie się takich widowisk w całej Europie nastąpiło w XIII wieku, za sprawą świętego Franciszka, który w 1223 roku, wykorzystując naturalną scenerię i zwierzęta, ukazał w „żywych obrazach” historię narodzin Chrystusa. Przedstawienia te – zwane w Polsce jasełkami – organizowane były w kościołach i klasztorach.W II połowie XIX wieku wykształciły się cechy architektoniczne wyraźnie odróżniające szopki wykonywane w Krakowie od innych. Wpłynęły na to wzorce zabytkowych krakowskich budowli: głównie kościołów. Stylowa różnorodność krakowskich zabytków dostarczała twórcom bogatego źródła inspiracji. Wykształciła się szopka w formie smukłej budowli z dominującymi wieżami. By nie dopuścić do zaniku szopkarskiej tradycji, w 1937 zorganizowano u stóp pomnika Adama Mickiewicza konkurs na najpiękniejszą szopkę krakowską. Odbywa sie on nadal, z przerwą w czasie II wojny światowej.
Po obejrzeniu wystawy, w czasie której dowiedzieliśmy si wielu interesujących informacji, przekazanych nam przez przewodniczkę, udaliśmy sie na lekcje muzealną, w trakcie której wykonaliśmy własne, uproszczone szopki w krakowskim stylu. Zajęcia muzealne były naprawdę ciekawe. Prace uczniów można obejrzeć na korytarzu szkolnym, na piętrze, gdzie są prezentowane.
Po wyjściu z muzeum udaliśmy sie spacerkiem w kierunku Jasnej Góry, idąc III Aleją, obok Ławeczki M. Perepeczki i zabytkowego budynku Liceum im. H. Sienkiewicza. Spotkaliśmy się z przewodnikiem i poszliśmy zwiedzać wyjątkowe miejsce kultu maryjnego, a zarazem wspaniały, zabytkowy kompleks zakonu ojców Paulinów.Zwiedzanie rozpoczęliśmy od wizyty w Kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej, gdzie obejrzeliśmy zasłonięcie obrazu. Jasna Góra to sanktuarium wraz z klasztorem zakonu paulinów, położone na wzgórzu , jedno z najważniejszych miejsc kultu maryjnego oraz centrum pielgrzymkowe polskich katolików.
Tutaj znajduje  się, słynący z cudów,  Obraz Matki Bożej Częstochowskiej oraz zbiór wielu innych dzieł sztuki, najczęściej sakralnej, stanowiących w większości dary wotywne wiernych. 16 września 1994 obiekt uznany został za pomnik historii. W 1382 r. Książę Władysław Opolczyk sprowadził tutaj paulinów z klasztoru na Węgrzech. Obejrzeliśmy wiele miejsc, odwiedziliśmy, m. in. Skarbiec i Arsenał. Zobaczyliśmy wystawę poświęconą św. Janowi Pawłowi II.  Poznaliśmy również historię tego wyjątkowego miejsca.Na koniec poszliśmy jeszcze zobaczyć ruchomą szopkę.
Pełni wrażeń ruszyliśmy w drogę powrotną. To była interesująca wyprawa.
A. Pietras


„ MIKOŁAJKOWA WYCIECZKA”
W dniu 6 grudnia , w ramach „Mikołajek” uczniowie kl. V – VI wybrali sie na wycieczkę do Częstochowy. Towarzyszyły im dobre humory, uśmiech i mikołajkowe rekwizyty w postaci tematycznych czapek i opasek.Pierwszym obiektem, do którego dotarliśmy, był Rezerwat Archeologiczny – miejsce wyjątkowe, cenne, nawiązujące do przeszłości sprzed 2500 lat.
Dnia 9 czerwca 1965 roku odbyło się uroczyste otwarcie pawilonu Rezerwatu Archeologicznego, który zabezpieczył część (100 m2) zachowanego cmentarzyska ludności kultury łużyckiej. Nekropolia w Częstochowie-Rakowie należy do stanowisk grupy górnośląsko-małopolskiej kultury łużyckiej z wczesnej epoki żelaza (datowanie cmentarzyska - 750-550 przed Chr.). Jest przykładem cmentarzyska o birytualnym obrządku pogrzebowym, typowym dla naszego regionu, lecz wyjątkowym dla kultury łużyckiej, w której dominuje ciałopalenie. Odkryte na nim, w trakcie badań wykopaliskowych, obiekty grobowe wzbudziły duże zainteresowanie archeologów. Wówczas to narodził się pomysł, aby utworzyć Rezerwat Archeologiczny.W latach 2001-2002 przebudowano pawilon Rezerwatu wg projektu Lecha Nowotarskiego. W trakcie prac natrafiono na kolejnych 5 grobów, umieszczonych pod posadzką hallu Rezerwatu. W grobach znaleziono  ceramikę, ozdoby, narzędzia i broń, przedstawiające ludność kultury łużyckiej, jej podstawy gospodarcze, wytwórczość, jak również obrzędy pogrzebowe. Eksponaty prezentowane są na stałej wystawie.
Kolejnym punktem naszej wycieczki było obejrzenie filmu familijnego pt. „ Ratujmy Florę”. Obejrzeliśmy pełną przygód , niesamowitą historię ratowania cyrkowego słonia.
Córka właściciela cyrku, dla której słoń był wyjątkowy, przebyła wiele kilometrów, przeprawiając się przez trudne tereny i narażając swoje życie, aby dotrzeć do rezerwatu dla słoni. Całości dopełniały piękne krajobrazy.
A Pietras


GÓRA GROSZA
Włączamy się w ogólnopolską akcję "Góra Grosza". Akcja przeprowadzana jest poprzez zbiórkę monet o nominałach 1gr, 2gr, 5gr, 10gr, 20gr, 50gr. Grosze można przynosić do szkoły i wrzucać do przygotowanych, na ten cel słoików.
Głównym celem akcji jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza swoją rodziną - w domach dziecka czy rodzinach zastępczych. Pośrednim, ale najważniejszym celem jest działanie edukacyjne - pokazanie najmłodszym, jaką siłę stanowić może niewielka pomoc wielu ludzi i wspólne działanie dla dobra potrzebujących.

Zachęcamy do zbierania "Góry Grosza".

"Jeden grosz znaczy niewiele,
ale Góra Grosza
jest największa"



Warsztaty profilaktyczno-wychowawcze
Uczniowie klasy V i VI uczestniczyli w spotkaniu profilaktyczno-wychowawczym, które prowadzone było przez funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie, asp. Adriana Szewczyka i sierż. szt. Huberta Solanowskiego.
Podczas spotkania funkcjonariusze przedstawili zagadnienia związane z odpowiedzialnością karną nieletnich. Omówili zjawisko cyberprzemocy, zagrożeń płynących z sieci oraz bezpiecznego korzystania z Internetu.
Ponadto spotkanie ukazało uczniom powagę oraz skalę problemu jakim jest uzależnienie od wszelkiego rodzaju używek: papierosów, e-papierosów, alkoholu i dopalaczy.
Mamy nadzieję, że spotkanie dotyczące profilaktyki uzależnień, cyberprzemocy i demoralizacji społecznej ustrzeże uczniów przed tymi zagrożeniami.


Znamy zasady zdrowego odżywiania
Nasze pierwszaki poznają zasady zdrowego odżywiania, robią… zdrowe kanapeczki... no i oczywiście je jedzą. W zdrowym ciele - zdrowy duch


POWIATOWY TURNIEJ PIŁKI HALOWEJ O PUCHAR WÓJTA GMINY KONOPISKA
W piątek 22.11.19r. organizowaliśmy Powiatowy turniej piłki nożnej halowej o Puchar Wójta Gminy Konopiska dla chłopców klas 4 - 6.
Nasza szkoła spisała się bardzo dobrze, zajmując 2 miejsce!:)

Klasyfikacja końcowa:
1. SP Poczesna
2. ZSP Hutki
3. SP Kamienica Polska
4. SP Starcza

Klasyfikacja indywidualna:
Najlepszy strzelec - Mateusz Wasilewski (SP Poczesna)
Najlepszy zawodnik - Michał Dekiela (SP Poczesna)
Najlepszy bramkarz - Bartłomiej Cierpiał (ZSP Hutki)

Skład naszej drużyny:
Bartłomiej Cierpiał, Daniel Sirek, Igor Lazar, Jakub Grabarczyk, Paweł Pokora, Bartłomiej Machoń, Jakub Ścigała.

Gratulujemy laureatom i dziękujemy uczestnikom oraz ich opiekunom za zaangażowanie i grę fair play.


,,Szkoła pamięta"
Nasz Zespół znalazł się w gronie 11 208 innych szkół, przedszkoli, placówek biorących udział w akcji ,,SZKOŁA PAMIĘTA ". Celem akcji było zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach związanych z historią naszego regionu czy społeczności


Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka wspólnie z UNICEF
Uczniowie z Zespołu Szkolno- Przedszkolnego im. M. Kopernika w Hutkach  świętowali Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka wspólnie z UNICEF
Zespół Szkolno- Przedszkolny im. M. Kopernika w Hutkach brał udział w światowych obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowanych przez UNICEF Polska. W tym roku przypada wyjątkowa - 30.rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. 20 listopada to szczególna data, która powinna zwracać naszą uwagę na dzieci i ich prawa.W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument,gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Chronią one dzieci, ale i wspierają jej prawidłowym rozwoju. Znajomość praw pozwala najmłodszym uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Z drugiej strony daje im możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą. Rolą dorosłych jest nie tylko dbanie o to,aby prawa dziecka były przestrzegane, ale także szerzenie wiedzy o prawach dziecka, w tym edukowanie dzieci. UNICEF w swoich działaniach zwraca uwagę na te kwestie i inicjuje różne projekty, których celem jest upowszechnienie wiedzy o prawach dziecka.
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy, których celem jest okazanie wsparcia i solidarności z dziećmi, których prawa nie są respektowane.  Był to radosny dzień w naszej szkole, ale z poważnym przesłaniem.


Mikołaj na Kresach Wschodnich
Wzorem lat ubiegłych dzieci przedszkolne i uczniowie szkoły podstawowej przy wsparciu swoich rodziców włączyli się w zbiórkę darów dla naszych Rodaków mieszkających na Kresach Wschodnich. Po raz kolejny pokazaliśmy, ze nie jesteśmy obojętni na losy innych ludzi.



    Ważne informacje
Informacje dotyczące EGZAMINÓW ÓSMOKLASISTY znajdują się w zakładce ORGANIZACJA SZKOŁY

Tygodniowy plan lekcji znajduje się w zakładce PLIKI DO POBRANIA

W roku szkolnym 2024/2025 uczniowie klas I-VIII rozpoczynają zajęcia lekcyjne o 8.15.

Wypełniając obowiązek przekazania gminom i dyrektorom szkół podstawowych informacji
o szkołach ponadpodstawowych na terenie województwa, wynikający z § 11 pkt. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 sierpnia 2019 r. w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do publicznych przedszkoli, szkół, placówek i centrów (Dz. U. poz. 1737), informuję, że wykaz szkół ponadpodstawowych dostępnych dla absolwentów szkół podstawowych w rekrutacji na rok szkolny 2022/2023, został zamieszczony na stronie internetowej Kuratorium Oświaty w Katowicach www.kuratorium.katowice.pl w zakładce Rodzice i uczniowie/Rekrutacja oraz w Biuletynie Informacji Publicznej Kuratorium w zakładce Ogłoszenia/Ogłoszenia inne.


Dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno- wychow.
w roku szkolnym 2024/2025 -2,3 stycznia 2025r., 2 maja 2025r., 13-15 maja 2025r.,20 czerwca 2025r.,23 czerwca 2025r.



Informacja o dobrowolnym ubezpieczeniu dziecka znajduje
się w ZAKŁADCE PLIKI DO POBRANIA

Wybieram zawód dla siebie

Informator o szkolnictwie branżowym na terenie
Częstochowy i powiatów: częstochowskiego, kłobuckiego, lublinieckiego, myszkowskiego znajduje się na:
https://womczest.edu.pl/
wybieram-zawod/index.html
.
Ponadto informacje z wyborem zawodu można znaleźć na
stronie:
https:doradztwo.ore.edu.pl

KLAUZULA RODO

Klauzula informacyjna_rodo


Stawka żywieniowa w roku szkolnym 2024/2025

Przedszkole:
Śniadanie - 3,00 zł
Obiad-5,50 zł
Podwieczorek-3,00zł

Szkoła Podstawowa:
Obiad-6,00zł

Nr konta do wpłat za żywienie:
ZSP HUTKI BUDZET
96 8273 0006 2000 0000 0172 4669



deklaracja-dostepnosci-1


Standardy Ochrony Małoletnich obowiązujące w przedszkolu i szkole podstawowej znajdują się w zakładce PLIKI DO POBRANIA

 

    Dzwonki szkolne
1. 8.15-9.00
2. 9.10-9.55
3. 10.05-10.50
4. 11.00-11.45 (obiad klasy I-III)
5. 12.00-12.45 (obiad klasy IV-VIII)
6. 13.00-13.45
7. 13.55-14.40
8. 14.50-15.35
 

    Kalendarz

 

 
 Zespół Szkolno-Przedszkoly im. Mikołaja Kopernika w HutkachRealizacja: Shile Design Studio