szkola hutki
Strona głównaAktualnościPlikiGaleriaKontakt

Organizacja szkoły
Rada rodziców
Samorząd uczniowski
Pedagog szkolny
Brać szkolna
Osiągnięcia uczniów
Hala sportowa
Erasmus
Szkolne kółko caritas
Pracownicy szkoły
Zajęcia pozalekcyjne
Świetlica
Uroczystości


 


Rocznica ogłoszenia stanu wojennego... 13 grudnia
    13 grudnia spotkaliśmy się na uroczystości szkolnej, aby przypomnieć wydarzenie z naszej nowszej historii. W  1980 roku, w lipcu i sierpniu, przez kraj przetoczyła się fala strajków w: Sanoku, Tarnowie, Mielcu, Dąbrowie Górniczej oraz w Gdańsku, Szczecinie i Jastrzębiu, zakończona podpisaniem porozumień społecznych. 10 listopada zarejestrowano NSZZ "Solidarność" z Lechem Wałęsą jako jego przewodniczącym. Tragiczne wydarzenia miały miejsce w kopalniach.
    13 grudnia obchodzimy rocznicę ogłoszenia stanu wojennego. Wydarzyło się to w 1981 roku. Dla nas to tylko historia, ale dla wielu osób to ważny okres w ich życiu.
„ Można wybaczyć, lecz nigdy – zapomnieć”
    Tamtej grudniowej nocy zabito wolność w naszej Ojczyźnie. 13 grudnia 1981 roku nie powinien mieć miejsca w naszej historii.
Ta mroźna cisza miasta mego
Czołgi stojące niby cienie.
Żołnierze jak niepewni swego
Schylają głowy nad płomieniem
Zimno im. I nam zimno w gardle,
Bo nikt już nie wie, czy mówimy
Tą samą mową, więc milczymy.

    Ograniczono swobodę poruszania się, wprowadzono godzinę milicyjną (od 22.00 do 6.00 rano), cenzurę korespondencji, przerwano łączność telefoniczną.
Zakazano organizowania wszelkiego rodzaju zgromadzeń, rozpowszechniania wydawnictw, czasopism, zakazano strajków i akcji protestacyjnych, przerwano naukę w szkołach i na wyższych uczelniach. Dla wielu osób, które przebywały poza granicami kraju, stan wojenny oznaczał zakaz powrotu do Polski.

W mojej ojczyźnie, do której nie wrócę,
Jest takie leśne jezioro ogromne.
Chmury szerokie, rozdarte cudownie
Pamiętam, kiedy wzrok  za siebie zwrócę...

    Stan wojenny to trudny okres w polskiej historii i w codziennym życiu Polaków – niepewność, strach, kontrole, puste półki w sklepach, patrole na ulicy...
Ale Polska zbliżała się do zmiany ustroju. „Solidarność”  przetrwała etap prześladowań i dalej walczyła o zmiany w kraju...

Biały orzeł znów skrępowany
Krwawy łańcuch zwisa u szpon
Lecz już wkrótce zostanie zerwany
I wolności uderzy znów dzwon

Uczniowie kl. V przygotowali i zaprezentowali montaż słowno – muzyczny, który przypomniał tamte wydarzenia. Oddaliśmy hołd ofiarom stanu wojennego.

A. Pietras


SKĄPIEC W HUTKACH
W andrzejkowy wieczór w Zespole Szkolno-Przedszkolnym im. M. Kopernika w Hutkach odbył się finał  projektu ,,Teatr odzwierciedleniem życia”, który realizowany był we współpracy z Gminnym Centrum Kultury w Konopiskach w  ramach "Oddolnych inicjatyw społecznych”, autorką projektu była Agnieszka Jakubowska.
Uczestnikami projektu została grupa młodzieży , która chciała wystawić profesjonalne przedstawienie  teatralne dla szerokiej publiczności gminy Konopiska. Uczniowie nasi zamieszkują tereny wiejskie tym samym  mają ograniczony dostęp do kultury wysokiej , ten wniosek stał się dla nich szansą na wystawienie prawdziwego spektaklu teatralnego. Dzieci w ostatnich latach  same próbowały zorganizować swoje występy , jednak brak środków niwelował ich plany.
Głównym celem projektu była aktywizacja młodzieży z terenów wiejskich  , która ma wpłynąć na ich rozwój i udoskonalenie świadomości kulturowej , językowej i  artystycznej. Projekt rozwijał w młodzieży odwagę wystąpień publicznych i pomoże im w zdobyciu  pewności siebie w czasie wystąpień przed  szeroką grupą odbiorców. Realizacja tego przedstawienia rozbudziła zainteresowania uczniów teatrem, przygotowała do świadomego uczestnictwa w kulturze, obcowania ze sztuką, bywania w teatrze. Umożliwiła rozwój wrażliwości estetycznej.                                                                                                            
W przedstawieniu wystąpili uczniowie klasy III gimnazjum: HARPAGON (ojciec rodziny)-Szymon Zatłoka i Bartosz Chamala, KLEANT(syn Harpagona)- Kacper Cuglewski, ELIZA(córka Harpagona)- Emilia Domagała, STRZAŁKA(służący Kleanta) - Jakub Badura, JAKUB(służący domu)- Kacper Cierpiał, FROZYNA(swatka) - Klaudia Machoń,WALERY(zalotnik Elizy)- Dawid Kowalski, MARIANNA(kandydatka na żonę Harpagona, ukochana Kleanta)- Dominika Kasperczyk, ANZELM (kandydat na męża dla Elizy, ojciec Marianny i Walerego) Wiktor Górniak,  NARRATORZY- Alicja Tekiela i Julia Jakubowska, MIESZCZANIN- Fabian Klabisz, MIESZCZANKI - Julia Jakubowska i Alicja Tekiela.
Młodzież odznaczyła się wspaniałą grą aktorską, która urzekła publiczność, niewątpliwym atutem były piękne, zakupione w ramach projektu stroje, a także drobiazgowo opracowana scenografia i oprawa muzyczna. Wszystko razem stworzyło niepowtarzalny nastrój i przenosiło widzów w klimat XVII – wiecznego Paryża, pozwoliło się też ,,pośmiać” w ten andrzejkowy wieczór. Prezentowany  spektakl odniósł olbrzymi sukces, a uczniowie zebrali olbrzymie brawa i podziękowania.
         Należy podkreślić też , że zarówno reżyserowi jak i aktorom olbrzymią radość sprawili przybyli goście: Wójt  Gminy Konopiska- Jerzy Żurek, Sekretarz Gminy- Barbara Ankowska –Lis, Radna Gminy Konopiska Jadwiga Majdzik, Proboszcz Parafii N.S.P.J. w Rększowicach- ks.Sebastian Ciastek, Sołtys wsi Hutki- Halina Ernt, Przewodnicząca KGW Hutki- Anna Bałdyga , Artur Brędzel- organizator akcji  „Pluszowa Częstochowa”,  rodzice i dziadkowie aktorów oraz mieszkańcy wsi Hutki i Rększowice.
Ten wieczór „andrzejkowy” w naszej szkole, na przekór tytułowi przedstawienia, można by nazwać „wieczorem otwartości na drugiego człowieka”, ponieważ po spektaklu Samorząd Uczniowski przekazał Panu Arturowi Brędzlowi zebrane w szkole „pluszaki” w ramach akcji „Pluszowa  Częstochowa”, pomagając zorganizować wypoczynek dla podopiecznych z Hospicjum w Częstochowie.  Ponadto uczniowie pod patronatem Samorządu Uczniowskiego zorganizowali zbiórkę pieniędzy dla Borysa – chłopca chorującego na cukrzycę typu 1. Publiczność  pokazała swoje serce, czego dowodem jest zebrana kwota w wysokości  540złSpotkanie integracyjne z rodzicami pt. „Mikołaj” w przedszkolu w Hutkach
W dniu 7 grudnia 2018 roku w Przedszkolu w Hutkach odbyło się spotkanie integracyjne z rodzicami pt. „Mikołaj”. Jego organizatorem była wychowawczyni grupy Żaneta Drożdżyńska.
Spotkanie rozpoczęła Dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego im. Mikołaja Kopernika w Hutkach, Tamara Gwóźdź zapraszając rodziców do obejrzenia przedstawienia.
Spotkanie odbyło się w godzinach popołudniowych. Składało się z trzech części:
1 część – występ artystyczny dzieci
2 część – słodki poczęstunek dla wszystkich
3 część – praca warsztatowa pt. „Bombki” oraz wspólne ubieranie choinki.
Przedszkolaki z grupy młodszej przygotowały występ artystyczny, w którym zaprezentowały swoje umiejętności recytatorskie oraz wokalne. Wychowawczyni razem z dziećmi przygotowała niespodzianki dla rodziców w formie małych upominków. W trakcie spotkania odwiedził dzieci Mikołaj, który wręczył prezenty. Na stołach znalazły się słodkości i pyszne ciasta, które zostały upieczone przez mamy dzieci przedszkolnych, za co serdecznie dziękujemy. Kolejną częścią spotkania były warsztaty plastyczne,  w których rodzice wraz z dziećmi wykonali malowane bombki brokatowe, które zagościły na choince w sali przedszkolnej. Wspólnie spędzony czas był źródłem dobroci, radości i integracji.
Dziękuję wszystkim za przybycie, wsparcie oraz za miło spędzony czas.
Żaneta Drożdżyńska

[

]


POWIATOWY KONKURS JĘZYKA NIEMIECKIEGO


Sukces Dominki


Sukces naszych gimnazjalistek
Wyniki Gminnego Konkursu Plastycznego na Kartkę "100 – Lecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę"

Konkurs plastyczny organizowany przez Szkołę Podstawową w Konopiskach cieszył się dużym powodzeniem wśród uczniów z całej gminy. Za główne kryterium oceny organizatorzy przyjęli zgodność z tematem konkursu, jakość wykonania, twórcze i oryginalne podejście do tematu, estetykę prac oraz poziom artystyczny. Nagrodzeni uczestnicy konkursu to również nasi uczniowie

III kategoria kl. VII, VIII i kl. III gimnazjum
1.Alicja Tekiela kl. III G Hutki
3. Julia Jakubowska kl. III G Hutki


Organizatorzy konkursu dziękują wszystkim uczestnikom za udział. Gratulujemy zwycięzcom!

Anna Trzepizur
Cezary Trzepizur
http://www.konopiska.pl/urzad/aktualnosci/idn:2505


Dzień Pluszowego Misia
Dnia 20.11.2018 roku młodsza grupa przedszkolna obchodziła Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji dzieci przyniosły do przedszkola swojego ulubionego pluszaka. Dzieci uczestniczyły w zabawach związanych z tematyką związaną z pluszowym przyjacielem. Przedszkolaki wykonały piękne Misie z balonów oraz grzechotki. Każde z dzieci na koniec zajęć otrzymało „Dyplom Przyjaciela Pluszowego Misia”.


Konkurs recytatorski
Dnia 14 listopada 2018 roku w Publicznym Przedszkolu w Konopiskach odbył się III Gminny Konkurs Recytatorski pt. „Kochamy Naszą Niepodległą Ojczyznę”. Z naszego przedszkola wzięły udział: Maja Fac z grupy starszej oraz Gabriela Pielka z grupy młodszej. Dzieci prezentowały wiersze o charakterze patriotycznym. Wszystkie dzieci uczestniczące w konkursie otrzymały dyplomy oraz nagrody książkowe i drobne upominki.  
Wyniki:
w kategorii dzieci 4 – letnich III miejsce zajęła Gabriela Pielka,
w kategorii dzieci 6 – letnich nagrodę za udział dostała Maja Fac.
Do konkursów uczestniczki przygotowały panie: mgr Iwona Maj oraz Żaneta Drożdżyńska. Dużym wparciem dla wychowawców byli rodzice, za co serdecznie dziękujemy.


,,MIRABELKA – HISTORIA KIEŁKUJĄCA”
W  dniu 9 listopada w Zespole Szkolno- Przedszkolnym im. Mikołaja Kopernika uroczyście obchodzono 100 lat Odzyskania Niepodległości ,po uroczystej Akademii odbyły się warsztaty czytelnicze  organizowane w bibliotekach w całej Polsce , na podstawie książki „Mirabelka” Cezarego Harasimowicza pt. „Mirabelka – kiełkująca historia”. Głównymi celami akcji były promocja czytelnictwa, rozbudzanie zainteresowania historią Polski, zwiększenie świadomości na temat wydarzeń związanych z wojną. Organizatorka chciała też włączyć społeczność szkolną  do aktywnego świętowania 100-lecia Niepodległości.
Najnowsza powieść  Cezarego Harasimowicza skierowana jest do młodszych czytelników. Mirabelka, która jest narratorem tej opowieści, rosła naprawdę. Przetrwała wojnę, getto, Zagładę, stalinizm, budowę okolicznych domów, ale nie przetrwała naszych czasów. Ścięto ją podczas budowy apartamentowca:
,,Ścinając drzewa, ścina się pamięć. Robi się to trochę bezmyślnie, nie przypuszczam, żeby towarzyszyły temu jakieś złe intencje. Po prostu ludzie, którzy to uczynili nie wiedzieli, że ścinają drzewo, które jest pamięcią tego miejsca - opowiadał Cezary Harasimowicz.”
Mirabelka ma umiejętność rozumienia ludzkiej mowy, ale rozmawia tylko z dziećmi. - Te, które dorastają, tracą tę umiejętność, ale rodzą się nowe, w różnych okolicznościach.
Jak wiemy kształtowanie postaw i wartości historycznych jest równie ważne jak pielęgnowanie rodzinnych korzeni. Dlatego akcja została zorganizowana dla czytelników w różnym wieku – od najmłodszych do najstarszych tak, aby spotkania stały się okazją do  dialogów oraz odkrywania wspomnień.
Uczniowie zarówno młodsi, jak i starsi chętnie zaangażowali się w przebieg wydarzenia, chętnie opowiadali o swoich korzeniach, zaczęli dostrzegać ich wagę i potrzebę posiadania ich w dorosłym życiu. Dzieci wskazały też na rolę Ojczyzny, jako korzeni Nas wszystkich, dlatego  dla upamiętnienia 100 lat Jej Niepodległości przygotowaliśmy ,,Mirabelkowe drzewo pamięci”.  Organizacja tej Akcji  była bardzo pouczającą przygodą!

Agnieszka Jakubowska


„ Polsko, nie jesteś Ty już niewolnicą...”
Świętowaliśmy wspólnie 100 lat Niepodległej!
„ Polsko, nie jesteś Ty już niewolnicą...”

    W dniu 9 listopada spotkaliśmy się na szkolnej akademii z okazji 100 – ej rocznicy odzyskania niepodległości. Ten dzień obfitował w kilka wydarzeń, ale wszystkie stanowiły dla naszej społeczności lekcję historii i patriotyzmu.
Warto się czasem zasłuchać
w wiatru granie,
szum gałęzi,
listopadów przemijanie.
Warto się czasem zasłuchać
W grobów ciszę,
By mowę wieków usłyszeć.
One mówią …
Co? Cóż groby nam powiedzieć mogą?
Tam taka cisza.
Cisza, która przejmuje trwogą.
Kto tę ciszę raz usłyszał,
wiele mówi mu ta cisza.
Tam zapisane są przodków marzenia,
wszystkie tęsknoty bóle  i cierpienia.
I słowa trzy, które przez pokolenia szły:
BÓG HONOR OJCZYZNA.
    W szkole odbywały się warsztaty dla uczniów w ramach projektu: „ Mirabelka”, a punktualnie o godzinie 11.11 wzięliśmy wszyscy udział w ogólnopolskiej akcji i odśpiewaliśmy polski hymn państwowy ( w całości). Później przyszła pora na uroczystą akademię przygotowaną przez najstarszych uczniów z kl. III Gimnazjum pod kierunkiem p. M. Wolskiej – Majchrzak. Refleksyjny i mądry w swoim przekazie program muzyczno- słowny nosił tytuł: „ Polsko, Ty zawsze wiernych miałaś synów”.
    Uczniowie przedstawili nam polską, jakże tragiczną historię z  XVIII wieku i drogę naszych przodków do wolności. Trudno było oprzeć się wzruszeniu, słuchając wersów polskiej poezji, pięknych pieśni patriotycznych i oglądając wspaniałą prezentację. Dzieci przedszkolne również dołączyły się do występów i pięknie zaprezentowały program niepodległościowy przygotowany przez swoje Panie. Wszyscy uczniowie wspaniale prezentowali sie w odświętnych strojach, a całości wrażenia dopełniły biało – czerwone kwiaty i chorągiewki przygotowane przez wychowawców przedszkolnych i p. M. Wołczyk.
Polska- to taka kraina,
która się w sercu zaczyna.
Potem jest w myślach blisko,
w pięknej ziemi nad Wisłą.
Jej ścieżkami chodzimy,
budujemy, bronimy.
Polska- Ojczyzna...
Kraina, która się w sercu zaczyna.
    To wyjątkowe święto przypomina nam bolesne karty naszej historii i chwile radosne z 1918 roku, gdy nasi przodkowie wiwatowali na cześć odrodzonej, w końcu wolnej, Ojczyzny. Bądźmy dumni ze swojego pochodzenia, poznawajmy przeszłość, bo ona jest wartością każdego narodu  i cieszmy się , że dane nam jest żyć w niepodległej Polsce.
A. Pietras    Ważne informacje
Schemat postępowania w przypadku potwierdzonego wyniku dodatniego wśród uczniów lub pracowników placówek
oświatowych- dla dyrektorów szkół/ przedszkoli
znajduje się w zakładce ORGANIZACJA SZKOŁY

Tygodniowy plan lekcji znajduje się w zakładce PLIKI DO POBRANIA

W roku szkolnym 2023/2024 uczniowie klas I-VIII rozpoczynają zajęcia lekcyjne o 8.15

Wypełniając obowiązek przekazania gminom i dyrektorom szkół podstawowych informacji
o szkołach ponadpodstawowych na terenie województwa, wynikający z § 11 pkt. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 sierpnia 2019 r. w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do publicznych przedszkoli, szkół, placówek i centrów (Dz. U. poz. 1737), informuję, że wykaz szkół ponadpodstawowych dostępnych dla absolwentów szkół podstawowych w rekrutacji na rok szkolny 2022/2023, został zamieszczony na stronie internetowej Kuratorium Oświaty w Katowicach www.kuratorium.katowice.pl w zakładce Rodzice i uczniowie/Rekrutacja oraz w Biuletynie Informacji Publicznej Kuratorium w zakładce Ogłoszenia/Ogłoszenia inne.


Dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno- wychow.
w roku szkolnym 2022/2023 -2,3 listopada 2023, 29,30 kwietnia 2024r., 2,3 maja 2024r., 31 maja 2024r.,17 czerwca 2024r.
Informacja o dobrowolnym ubezpieczeniu dziecka znajduje
się w pliku AKTUALNOŚCI

Informujemy, że sprawozdania finansowe za rok 2018
znajdują się na stronie

bip.konopiska

w zakładce Inne > Jednostki organizacyjne >
Zespół Szkolno-Przedszkolny
im. Mikołaja Kopernika w Hutkach

Wybieram zawód dla siebie

Informator o szkolnictwie branżowym na terenie
Częstochowy i powiatów: częstochowskiego, kłobuckiego, lublinieckiego, myszkowskiego znajduje się na:
https://womczest.edu.pl/
wybieram-zawod/index.html
.
Ponadto informacje z wyborem zawodu można znaleźć na
stronie:
https:doradztwo.ore.edu.pl

KLAUZULA RODO

Klauzula informacyjna_rodo


Stawka żywieniowa w roku szkolnym 2023/2024

Przedszkole:
Śniadanie - 2,50 zł
Obiad-4,20 zł
Podwieczorek-2,00zł

Szkoła Podstawowa:
Obiad-4,50zł

Nr konta do wpłat za żywienie:
ZSP HUTKI BUDZET
96 8273 0006 2000 0000 0172 4669deklaracja-dostepnosci-1
 

    Dzwonki szkolne
1. 8.15-9.00
2. 9.10-9.55
3. 10.05-10.50
4. 11.00-11.45 (obiad klasy I-III)
5. 12.00-12.45 (obiad klasy IV-VIII)
6. 13.00-13.45
7. 13.55-14.40
8. 14.50-15.35
 

    Kalendarz

 

 
 Zespół Szkolno-Przedszkoly im. Mikołaja Kopernika w HutkachRealizacja: Shile Design Studio