Przejdź do treści

Aktualności

18 Listopad 2014 o 09:58

GMINNE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI


"Myśląc o przyszłości narodu trzeba się oprzeć o jego groby"...
Jerzy Waldorff
W piękny słoneczny poranek w dniu 11 listopada w Kościele św. Walentego w Konopiskach , jak co roku, odbyła się Msza święta za Ojczyznę. W tym uroczystym dniu –Święta Niepodległości- tradycyjną homilię zastąpiło wystąpienie młodzieży z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Mikołaja Kopernika w Hutkach. Uczniowie pod opieką Agnieszki Jakubowskiej i Dariusza Hermana przygotowali montaż słowno - muzyczny pt. ,, A to Polska właśnie”.
Młodzież, podczas swego wystąpienia, przypomniała wszystkim, licznie zgromadzonym w kościele mieszkańcom naszej gminy , że historia Polski licząca ponad tysiąc lat była burzliwa i okupiona życiem i poświęceniem najlepszych synów naszego narodu.Zanim nadszedł upragniony dla Polaków dzień niepodległości - 11 listopada 1918r. - nasz kraj znajdował się 123 lata pod zaborami. Ponad 200 lat temu, po latach świetności i potęgi, Polska utraciła suwerenność. Nasza Ojczyzna znalazła się pod zaborami. Polskę wykreślono z mapy Europy, lecz nie wymazano jej z serc Polaków. Tragedia rozbiorów i utrata niepodległości nie załamały narodu polskiego. Jego wola przetrwania i uparte dążenie do odzyskania wolności stały się podstawą do odrodzenia wolnej Ojczyzny. Zaborcy próbowali narzucić Polakom swoją kulturę, język i obyczaje. Społeczeństwo polskie podjęło walkę z wrogiem, próbując ratować Ojczyznę. Nasi przodkowie wszelkimi możliwymi sposobami walczyli o zachowanie polskości. Walczyli w kraju i na emigracji. Przypominali całemu światu, że „Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy ”.
Podniosłe i wzruszające słowa polskich poetów, pięknie wyrecytowane przez młodych ludzi, wywarły ogromne wrażenie na uczestnikach uroczystości i pozwoliły na prawdziwie głębokie przeżywanie Święta Niepodległości oraz refleksję nad naszą współczesną sytuacją społeczno-polityczną. Jednak szczególną rolę odegrały wykonane pieśni patriotyczne tj.,, Wojenko, wojenko”- Anna Ziaja, ,,Rozkwitały pąki białych róż”-Magdalena Jędrzejczyk, ,,Nim wstanie dzień”- Zuzanna Marchwińska, czy ,,Jak długo na Wawelu…”- Angelika Nalewajka, nie mogło również zabraknąć ,,Roty”, która wykonana została przez wszystkich uczestników. Utwory te trafiły do serc ludzi i spowodowały, że można było odczuć niepowtarzalną atmosferę i wzruszenie wśród zgromadzonych.
W czasie tego występu pojawiły się także elementy symboliczne, których wykonawcami byli uczniowie ZSP Hutki, jednym z nich było tworzenie ,,na żywo” pięknego biało-czerwonego bukietu z róż , co można było odczytać jako przyszłe zaangażowanie młodego pokolenia w budowę Polski. Uczniowie wpięli również uczestnikom obchodów, przygotowane przez siebie, kokardy w barwach narodowych oraz rozdali upamiętniające święto pamiątkowe kartki ze słowami Jana Pawła II. Bardzo ważny okazał się także udział młodzieży w oprawie liturgicznej tego uroczystego nabożeństwa, za co serdeczne podziękowania należą się księdzu Jerzemu Mielczarkowi – proboszczowi Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rększowicach , który również przewodniczył liturgii.
Wszyscy zebrani po zakończonym nabożeństwie udali się na Golgotę Konopisk, pod pomnik poświęcony mieszkańcom gminy poległym w wojnie polsko-bolszewickiej oraz w czasie II wojny światowej. W tym miejscu , tradycyjnie już, odbył się apel poległych prowadzony przez Stanisława Michalczyka - dyrektora Zespołu Szkół w Konopiskach.
Obchody Święta Niepodległości ukazały bardzo pozytywne cechy młodego pokolenia Polaków, które z powagą i zaangażowaniem przyczyniło się do uczczenia naszej Ojczyzny, dlatego należy mieć nadzieję , że :
,, Zapamiętają, za jaką cenę zdobyto szczęśliwość
I dzieciom swoim opowiedzą, by również pamiętały.
Będą nieśli marzenia przez lata, po kraju
I w rzeczywistość będą wcielać!”
7127 21 11 2014
znf2 21 11 2014
9tle 21 11 2014
l6wu 21 11 2014
67rw 21 11 2014
o1xi 21 11 2014
824z 21 11 2014
10 Listopad 2014 o 13:06

Skąd się bierze chleb?

Wizyta w piekarni „Miczed” w Konopiskach
W czasie wycieczki dzieci przedszkolne i uczniowie I i III klasy szkoły podstawowej poznały kolejne etapy produkcji chleba oraz produkty potrzebne do jego wyrobu. Dzieci zobaczyły urządzenia do mieszania ciasta chlebowego oraz specjalne foremki i koszyczki do pieczenia chleba.
Dzieci zobaczyły wielki piec, w którym piecze się chleb (jednorazowo można w nim upiecz 230 bochenków chleba), przyjrzały się również narzędziom, które w piekarni spełniają bardzo ważną rolę – piekarskiej łopacie do wyciągania gorących bochenków z pieca i maszynie do robienia bułeczek.
Składamy serdeczne podziękowania Pani Mirosławie Foks za życzliwe przyjęcie oraz za przekazanie informacji o tajnikach piekarskiego rzemiosła.
10 Listopad 2014 o 13:05

Pamiętajmy o Zmarłych

Dla tych, którzy odeszli w nieznany świat,
płomień na wietrze kołysze wiatr.
Dla nich tyle kwiatów pod cmentarnym murem i niebo jesienne u góry.
Dla nich harcerskie warty i chorągiewek gromada,
i dla nich ten dzień – pierwszy dzień listopada.
Danuta Gellnerowa

4 listopada dzieci z przedszkola i uczniowie klasy I i III szkoły podstawowej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Hutkach wybrali się z nauczycielami p. Barbarą Cierniak, p. Krystyną Badorą i Marią Wołczyk na cmentarz w Konopiskach, aby zapalić znicze na grobie nieznanego żołnierza. Następnie udaliśmy się na skwer im. Wojciecha Korwin-Szymanowskiego i zapaliliśmy znicze pod tablicą pamiątkową upamiętniającą bohatera o wolność ojczyzny. Niech te gesty świadczą o tym jakim szacunkiem darzymy tych, którzy oddali życie w obronie naszej ojczyzny.
29 Październik 2014 o 09:01

II klasa gimnazjum u Konfederata barskiego w Olsztynie

W październiku klasa II Gimnazjum wraz z wychowawczynią Małgorzatą Świeżą pojechała do Olsztyna koło Częstochowy na wycieczkę. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od wizyty w kościele św. Jana Chrzciciela. Kościół oczarował nas pięknym ołtarzem w stylu barokowym z połowy XVIII wieku. Największa atrakcja czekała na nas w podziemiach kościoła, gdzie zobaczyliśmy zmumifikowane ciało Konfederata barskiego o nieznanej tożsamości.
Dalej udaliśmy się w stronę cmentarza, który jest miejscem pamięci ofiar pomordowanych przez hitlerowców w latach 1940- 1945. Znajduje się tam pomnik ku ich czci. Na cmentarzu jest 18 symbolicznych grobów i płaskorzeźba przedstawiająca scenę rozstrzelania. W górnej części cmentarza drugi pomnik z napisem: "Naród nigdy o nich nie zapomni".
Kolejnym punktem naszej wycieczki był zamek w Olsztynie, który jest atrakcja turystyczną Szlaku Orlich Gniazd. Po obejrzeniu zamku odpoczęliśmy, bawiąc się kalambury.
Po tym pełnym wrażeń dniu udaliśmy się na pizzę i lody.
Uważamy, że wycieczka była bardzo udana. Zobaczyliśmy wiele interesujących miejsc mimo, że każdy z nas był już w Olsztynie. Panowała miła atmosfera. Zrobiliśmy sporo pamiątkowych zdjęć. Myślę, że jeszcze kiedyś tam wrócimy.
4v7c 29 10 2014
o5nn 29 10 2014
23 Październik 2014 o 08:08

Z wizytą w dawnej stolicy Polski – Wycieczka do Krakowa!

W październikowy poranek uczniowie klas gimnazjalnych wybrali się na 1 – dniową wycieczkę do Krakowa...
Mimo wczesnej godziny humory dopisywały i każdy z uczestników miał nadzieję na spędzenie najbliższych godzin w miłym towarzystwie i na moc wrażeń...
Droga przebiegła spokojnie i całkiem szybko, ale już po wjeździe do stolicy Małopolski czekały na nas „ atrakcje” – w postaci korków na drodze. Szczęśliwie udało nam się rozpocząć program zwiedzania tak, jak to było zaplanowane.
Punkt pierwszy wycieczki przewidywał wizytę w Konsulacie USA przy ulicy Stolarskiej.
Sympatyczna przedstawicielka Amerykańskiego Centrum Informacji spotkała się z nami na zajęciach warsztatowych. Był czas na poznanie historii USA i miejsc, które warto zobaczyć w tym kraju. Nadarzyła się również okazja na sprawdzenie znajomości języka angielskiego i na zabawowe quizy... A to był dopiero początek.
Po godzinie 11 spotkaliśmy się z panią Magdą – rodowitą mieszkanką Krakowa i naszą przewodniczką. Wyruszyliśmy Drogą Królewską w stronę Wawelu. Wędrowaliśmy uliczkami, podziwiając ślady przeszłości, miejsca związane z wybitnymi postaciami z dziejów Polski oraz wspaniałą architekturę...Po drodze – dom Wincentego Kadłubka, Kościół św. Andrzeja czy Apostołów – św. Piotra i Pawła...Dotarliśmy na Wzgórze Wawelskie i podziwialiśmy renesansową architekturę zamku królewskiego, wspaniałe komnaty, przepiękne arrasy, Salę Poselską i Senatorską, dzieła sztuki wykonane przez mistrzów, dziedziniec i krużganki...
Odwiedziliśmy również Katedrę Wawelską, oddając cześć dawnym władcom Polski, ale i postaciom z naszej nowszej historii – np. Józefowi Piłsudskiemu i podziwiając kunszt artystów i piękno sarkofagów.
Interesującym, nowym obiektem w Krakowie jest multimedialna Trasa podziemna pod Krakowskim Rynkiem – to był kolejny punkt naszej wycieczki. Mieliśmy okazję zobaczyć, jak wyglądało średniowieczne miasto i poczuć atmosferę tamtych czasów dzięki nowoczesnym technikom, które zostały zastosowane przy prezentacji udostępnionych zbiorów. To miejsce warto zobaczyć!
To nie koniec naszego spotkania z Krakowem. Po krótkim odpoczynku i zaspokojeniu naszego głodu udaliśmy się na Rynek i do Kościoła Mariackiego, aby podziwiać wspaniałe dzieło Wita Stwosza. Wcześniej z przyjemnością wysłuchaliśmy hejnału z wieży...
No cóż, jesienne dni są coraz krótsze... Pomału na zabytkowych uliczkach miasta zapalały się latarnie. Światło z nich płynące i ciekawie podświetlone kamienice czy fontanny dodawały uroku naszemu popołudniowemu spacerowi. Jeszcze wizyta w Collegium Maius – najstarszej części obecnego Uniwersytetu Jagiellońskiego, spacer po Ogrodach Profesorskich, znane krakowskie teatry – Teatr Stary i Teatr im. Słowackiego, Brama Floriańska, mury obronne miasta i Barbakan, dom Jana Matejki i Plac jego imienia...
To był ostatni punkt naszego bogatego programu...Od pani przewodnik mogliśmy się dowiedzieć wielu interesujących wiadomości i ciekawostek na temat naszej dawnej stolicy. Poznaliśmy miejsca związane z życiem i pracą wybitnych przedstawicieli naszej historii, kultury, sztuki, usłyszeliśmy fragmenty legend krakowskich czy anegdot związanych z naszymi przodkami...
Dzień w Krakowie dobiegał końca...Mieliśmy szczęście, bo dopisała nam pogoda i „Złota Polska Jesień” cieszyła nasze oczy. Krakowski spacer był pełen niesamowitych wrażeń..
Wieczorową porą wróciliśmy szczęśliwie do domów...
Anna Pietras
22 Październik 2014 o 14:49

ŚWIĘTO DRZEWA

21 października 2014r uczniowie klas I i III szkoły podstawowej wraz ze swoimi wychowawczyniami:Krystyną Badorą i Marią Wołczyk wzięli udział w warsztatach "Święto drzewa", które odbyły się w Ośrodku Edukacji ZPKWŚ w Kalinie. Uczniowie pod kierunkiem Pana Lucjana Imiołczyka poznali wybrane gatunki drzew wraz z pomnikami przyrody występującymi na terenie Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego.Dzieci dowiedziały się jak dawniej wytwarzano węgiel drzewny, smołę, jak pozyskiwano żywicę. Zobaczyły zwierzęta, które zamieszkują lasy Parku Krajobrazowego ,,Lasy nad Górną Liswartą". Po intensywnych zajęciach dzieci samodzielnie upiekły kiełbaski na ognisku, po czym pojechały w teren poznać pomniki przyrody i ich legendy -głaz narzutowy "Kamień diabelski" oraz drzewo "Klon".
W opinii uczniów i nauczycieli wyjazd należał do bardzo udanych.

mkgt 22 10 2014
wcky 22 10 2014
oayb 22 10 2014
3r4w 22 10 2014
w4yp 22 10 2014
kbp5 22 10 2014
kcty 22 10 2014
otls 22 10 2014

Tablica ważnych informacji

Tygodniowy jadłospis

Tygodniowy jadłospis znajduje się w zakładce ORGANIZACJA SZKOŁY

Tygodniowy plan lekcji

Tygodniowy plan lekcji znajduje się w zakładce PLIKI DO POBRANIA

Egzaminy ósmoklasisty

Informacje dotyczące EGZAMINÓW ÓSMOKLASISTY znajdują się w zakładce ORGANIZACJA SZKOŁY

Zajęcia lekcyjne

W roku szkolnym 2025/2026 uczniowie klas I-VIII rozpoczynają zajęcia lekcyjne o 8.15.

Informacje o szkołach ponadpodstawowych

Wypełniając obowiązek przekazania gminom i dyrektorom szkół podstawowych informacji o szkołach ponadpodstawowych na terenie województwa, wynikający z § 11 pkt. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 sierpnia 2019 r. w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do publicznych przedszkoli, szkół, placówek i centrów (Dz. U. poz. 1737), informuję, że wykaz szkół ponadpodstawowych dostępnych dla absolwentów szkół podstawowych w rekrutacji na rok szkolny 2022/2023, został zamieszczony na stronie internetowej Kuratorium Oświaty w Katowicach:

www.kuratorium.katowice.pl w zakładce Rodzice i uczniowie/Rekrutacja oraz w Biuletynie Informacji Publicznej Kuratorium w zakładce Ogłoszenia/Ogłoszenia inne.

Dodatkowe dni wolne od zajęć

Dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno- wychow. w roku szkolnym 2025/2026

10 listopada 2025r., 2 i 5 stycznia 2026r., 2 maja 2025r., 11-13 maja 2026r., 5 czerwca 2026r., 22 czerwca 2026r.

Dobrowolne ubezpieczenie

Informacja o dobrowolnym ubezpieczeniu dziecka znajduje się w zakładce PLIKI DO POBRANIA

Stawka żywieniowa

Stawka żywieniowa w roku szkolnym 2025/2026

Przedszkole:
Śniadanie - 3,00 zł
Obiad-5,50 zł
Podwieczorek-3,00zł

Szkoła Podstawowa:
Obiad-6,00zł

Nr konta do wpłat za żywienie:
ZSP HUTKI BUDZET
96 8273 0006 2000 0000 0172 4669

Standardy Ochrony Małoletnich

Standardy Ochrony Małoletnich obowiązujące w przedszkolu i szkole podstawowej znajdują się w zakładce PLIKI DO POBRANIA

Dzwonki szkolne

LekcjaGodziny
18:15 - 9:00
29:10 - 9:55
310:05 - 10:50
411:00 - 11:45
512:00 - 12:45
613:00 - 13:45
713:55 - 14:40
814:50 - 15:35

Kalendarz wydarzeń

Brak wpisów w tej sekcji.

Współpraca