Przejdź do treści
18 Listopad 2014 o 09:58

GMINNE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI


"Myśląc o przyszłości narodu trzeba się oprzeć o jego groby"...
Jerzy Waldorff
W piękny słoneczny poranek w dniu 11 listopada w Kościele św. Walentego w Konopiskach , jak co roku, odbyła się Msza święta za Ojczyznę. W tym uroczystym dniu –Święta Niepodległości- tradycyjną homilię zastąpiło wystąpienie młodzieży z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Mikołaja Kopernika w Hutkach. Uczniowie pod opieką Agnieszki Jakubowskiej i Dariusza Hermana przygotowali montaż słowno - muzyczny pt. ,, A to Polska właśnie”.
Młodzież, podczas swego wystąpienia, przypomniała wszystkim, licznie zgromadzonym w kościele mieszkańcom naszej gminy , że historia Polski licząca ponad tysiąc lat była burzliwa i okupiona życiem i poświęceniem najlepszych synów naszego narodu.Zanim nadszedł upragniony dla Polaków dzień niepodległości - 11 listopada 1918r. - nasz kraj znajdował się 123 lata pod zaborami. Ponad 200 lat temu, po latach świetności i potęgi, Polska utraciła suwerenność. Nasza Ojczyzna znalazła się pod zaborami. Polskę wykreślono z mapy Europy, lecz nie wymazano jej z serc Polaków. Tragedia rozbiorów i utrata niepodległości nie załamały narodu polskiego. Jego wola przetrwania i uparte dążenie do odzyskania wolności stały się podstawą do odrodzenia wolnej Ojczyzny. Zaborcy próbowali narzucić Polakom swoją kulturę, język i obyczaje. Społeczeństwo polskie podjęło walkę z wrogiem, próbując ratować Ojczyznę. Nasi przodkowie wszelkimi możliwymi sposobami walczyli o zachowanie polskości. Walczyli w kraju i na emigracji. Przypominali całemu światu, że „Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy ”.
Podniosłe i wzruszające słowa polskich poetów, pięknie wyrecytowane przez młodych ludzi, wywarły ogromne wrażenie na uczestnikach uroczystości i pozwoliły na prawdziwie głębokie przeżywanie Święta Niepodległości oraz refleksję nad naszą współczesną sytuacją społeczno-polityczną. Jednak szczególną rolę odegrały wykonane pieśni patriotyczne tj.,, Wojenko, wojenko”- Anna Ziaja, ,,Rozkwitały pąki białych róż”-Magdalena Jędrzejczyk, ,,Nim wstanie dzień”- Zuzanna Marchwińska, czy ,,Jak długo na Wawelu…”- Angelika Nalewajka, nie mogło również zabraknąć ,,Roty”, która wykonana została przez wszystkich uczestników. Utwory te trafiły do serc ludzi i spowodowały, że można było odczuć niepowtarzalną atmosferę i wzruszenie wśród zgromadzonych.
W czasie tego występu pojawiły się także elementy symboliczne, których wykonawcami byli uczniowie ZSP Hutki, jednym z nich było tworzenie ,,na żywo” pięknego biało-czerwonego bukietu z róż , co można było odczytać jako przyszłe zaangażowanie młodego pokolenia w budowę Polski. Uczniowie wpięli również uczestnikom obchodów, przygotowane przez siebie, kokardy w barwach narodowych oraz rozdali upamiętniające święto pamiątkowe kartki ze słowami Jana Pawła II. Bardzo ważny okazał się także udział młodzieży w oprawie liturgicznej tego uroczystego nabożeństwa, za co serdeczne podziękowania należą się księdzu Jerzemu Mielczarkowi – proboszczowi Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rększowicach , który również przewodniczył liturgii.
Wszyscy zebrani po zakończonym nabożeństwie udali się na Golgotę Konopisk, pod pomnik poświęcony mieszkańcom gminy poległym w wojnie polsko-bolszewickiej oraz w czasie II wojny światowej. W tym miejscu , tradycyjnie już, odbył się apel poległych prowadzony przez Stanisława Michalczyka - dyrektora Zespołu Szkół w Konopiskach.
Obchody Święta Niepodległości ukazały bardzo pozytywne cechy młodego pokolenia Polaków, które z powagą i zaangażowaniem przyczyniło się do uczczenia naszej Ojczyzny, dlatego należy mieć nadzieję , że :
,, Zapamiętają, za jaką cenę zdobyto szczęśliwość
I dzieciom swoim opowiedzą, by również pamiętały.
Będą nieśli marzenia przez lata, po kraju
I w rzeczywistość będą wcielać!”
7127 21 11 2014
znf2 21 11 2014
9tle 21 11 2014
l6wu 21 11 2014
67rw 21 11 2014
o1xi 21 11 2014
824z 21 11 2014

Tablica ważnych informacji

Tygodniowy jadłospis

Tygodniowy jadłospis znajduje się w zakładce ORGANIZACJA SZKOŁY

Tygodniowy plan lekcji

Tygodniowy plan lekcji znajduje się w zakładce PLIKI DO POBRANIA

Egzaminy ósmoklasisty

Informacje dotyczące EGZAMINÓW ÓSMOKLASISTY znajdują się w zakładce ORGANIZACJA SZKOŁY

Zajęcia lekcyjne

W roku szkolnym 2025/2026 uczniowie klas I-VIII rozpoczynają zajęcia lekcyjne o 8.15.

Informacje o szkołach ponadpodstawowych

Wypełniając obowiązek przekazania gminom i dyrektorom szkół podstawowych informacji o szkołach ponadpodstawowych na terenie województwa, wynikający z § 11 pkt. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 sierpnia 2019 r. w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do publicznych przedszkoli, szkół, placówek i centrów (Dz. U. poz. 1737), informuję, że wykaz szkół ponadpodstawowych dostępnych dla absolwentów szkół podstawowych w rekrutacji na rok szkolny 2022/2023, został zamieszczony na stronie internetowej Kuratorium Oświaty w Katowicach:

www.kuratorium.katowice.pl w zakładce Rodzice i uczniowie/Rekrutacja oraz w Biuletynie Informacji Publicznej Kuratorium w zakładce Ogłoszenia/Ogłoszenia inne.

Dodatkowe dni wolne od zajęć

Dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno- wychow. w roku szkolnym 2025/2026

10 listopada 2025r., 2 i 5 stycznia 2026r., 2 maja 2025r., 11-13 maja 2026r., 5 czerwca 2026r., 22 czerwca 2026r.

Dobrowolne ubezpieczenie

Informacja o dobrowolnym ubezpieczeniu dziecka znajduje się w zakładce PLIKI DO POBRANIA

Stawka żywieniowa

Stawka żywieniowa w roku szkolnym 2025/2026

Przedszkole:
Śniadanie - 3,00 zł
Obiad-5,50 zł
Podwieczorek-3,00zł

Szkoła Podstawowa:
Obiad-6,00zł

Nr konta do wpłat za żywienie:
ZSP HUTKI BUDZET
96 8273 0006 2000 0000 0172 4669

Standardy Ochrony Małoletnich

Standardy Ochrony Małoletnich obowiązujące w przedszkolu i szkole podstawowej znajdują się w zakładce PLIKI DO POBRANIA

Dzwonki szkolne

LekcjaGodziny
18:15 - 9:00
29:10 - 9:55
310:05 - 10:50
411:00 - 11:45
512:00 - 12:45
613:00 - 13:45
713:55 - 14:40
814:50 - 15:35

Kalendarz wydarzeń

Brak wpisów w tej sekcji.

Współpraca